ShopMobileRadio RSSRivals.com Yahoo! Sports


ArkansasVarsity.com Basketball Central
Get on the hardwood in the ArkansasVarsity.com basketball message board!
Register User Options
Site: Forum:


Post New topic Post New Poll Post Reply   Page 1

Previous Topic | Next Topic | Back to Topics

NOTICE CHANGES MADE DUE TO WEATHER

Several regional basketball sites have made opening round changes due to inclement weather forecast for today and Thursday.

 

Class 4A
The North Region at Maumelle High School will start on Thursday instead of today.

 

Class 3A

The Region 1 tournament at Paris High School will start on Thursday instead of today.

 

Update: The Region 3 tournament at Hoxie will start at 3:00 p.m. today instead of 4:00 p.m.

 

Class 2A

The North Region at Sloan Hendrix High School will start at 2:00 p.m. today instead of 4:00 p.m.

 

The West Region at Magazine will start on Thursday instead of today.

 

Class 1A

The Region 1 at County Line will start on Thursday instead of today.

 

The Region 2 at Hillcrest High School will start at 2:00 p.m. today instead of 4:00 p.m.



Class 4A

North Region at Maumelle

Girls

First Round

Wednesday’s Games

4:00 p.m. ? 1st1 Prairie Grove vs. 4th 4 Dardanelle

7:00 p.m. ? 1st 4 Dover vs. 4th 1 Gentry

 

Thursday’s Games

4:00 p.m. ? 2nd 4 Maumelle vs. 3rd 1 Ozark

7:00 p.m. ? 2nd 1 Farmington vs. 3rd 4 Pottsville

 

Semifinal Round

Friday’s Games

4:00 p.m. ?

7:00 p.m. ?

 

Saturday’s Games

Consolation Round

12:00 noon ?

 

Final

6:00 p.m. ?

 

Boys

First Round

Wednesday’s Games

5:30 p.m. ? 1st 1 Farmington vs. 4th 4 Booneville

8:30 p.m. ? 1st 4 Subiaco Academy vs. 4th 1 Lincoln

 

Thursday’s Games

5:30 p.m. ? 2nd 4 Maumelle vs. 3rd 1 Gravette

8:30 p.m. ? 2nd 1 Pea Ridge vs. 3rd 4 Pottsville

 

Semifinal Round

Friday’s Games

5:30 p.m. ?

8:30 p.m. ?

 

Saturday’s Games

Consolation Round

1:30 p.m.  ?

 

Final

7:30 p.m. ?

 

 

East Region at Heber Springs

Girls

First Round

Wednesday’s Games

4:00 p.m. ? 1st 2 Heber Springs vs. 4th 3 Pocahontas

7:00 p.m. ? 1st 3 Valley View vs. 4th 2 Lonoke

 

Thursday’s Games

4:00 p.m. ? 2nd 3 Brookland vs. 3rd 2 Southside Batesville

7:00 p.m. ? 2nd 2 Newport vs. 3rd 3 Cave City

 

Semifinal Round

Friday’s Games

4:00 p.m. ?

7:00 p.m. ?

 

Saturday’s Games

Consolation Round

12:00 noon ?

 

Final

6:00 p.m. ?

 

Boys

First Round

Wednesday’s Games

5:30 p.m. ? 1st 2 Dollarway vs. 4th 3 Jonesboro Westside

8:30 p.m. ? 1st 3 Gosnell vs. 4th 2 Southside Batesville

 

Thursday’s Games

5:30 p.m. ? 2nd 3 Brookland vs. 3rd 2 Heber Springs

8:30 p.m. ? 2nd 2 Lonoke vs. 3rd 3 Pocahontas

 

Semifinal Round

Friday’s Games

5:30 p.m. ?

8:30 p.m. ?

 

Saturday’s Games

Consolation Round

1:30 p.m.  ?

 

Final

7:30 p.m. ?

 

South Region at OBU (Arkadelphia HS)

Girls

First Round

Wednesday’s Games

4:00 p.m. ? 1st 7 Malvern vs. 4th 8 Warren

7:00 p.m. ? 1st 8 Star City vs. 4th 7 Ashdown

 

Thursday’s Games

4:00 p.m. ? 2nd 8 Monticello vs. 3rd 7 Central Arkansas Christian

7:00 p.m. ? 2nd 7Bauxite vs. 3rd 8 Dumas

 

Semifinal Round

Friday’s Games

4:00 p.m. ?

7:00 p.m. ?

 

Saturday’s Games

Consolation Round

12:00 noon ?

 

Final

6:00 p.m. ?

 

Boys

First Round

Wednesday’s Games

5:30 p.m. ? 1st 7 Central Arkansas Christian vs. 4th 8 Hamburg

8:30 p.m. ? 1st 8 Monticello vs. 4th 7 Nashville

 

Thursday’s Games

5:30 p.m. ? 2nd 8 Dumas vs. 3rd 7 Malvern

8:30 p.m. ? 2nd 7 Arkadelphia vs. 3rd 8 Star City

 

Semifinal Round

Friday’s Games

5:30 p.m. ?

8:30 p.m. ?

 

Saturday’s Games

Consolation Round

1:30 p.m.  ?

 

Final

7:30 p.m. ?

 

Class 3A

Region 1 at Paris

Girls

First Round

Wednesday’s Games

4:00 p.m. ? 1st 1 Greenland vs. 4th 4 Danville

7:00 p.m. ? 1st 4 Paris vs. 4th 1W West Fork

 

Thursday’s Games

4:00 p.m. ? 2nd 4 Mansfield vs. 3rd 1W Elkins

7:00 p.m. ? 2nd 1W Cedarville vs. 3rd 4 Charleston

 

Semifinal Round

Friday’s Games

4:00 p.m. ?

7:00 p.m. ?

 

Saturday’s Games

Consolation Round

12:00 noon ?

 

Final

6:00 p.m. ?

 

Boys

First Round

Wednesday’s Games

5:30 p.m. ? 1st 1W Cedarville vs. 4th 4 Lamar

8:30 p.m. ? 1st 4 Charleston vs. 4th 1W Green Forest

 

Thursday’s Games

5:30 p.m. ? 2nd 4 Mansfield vs. 3rd 1W Elkins

8:30 p.m. ? 2nd 1W West Fork vs. 3rd 4 Lavaca

 

Semifinal Round

Friday’s Games

5:30 p.m. ?

8:30 p.m. ?

 

Saturday’s Games

Consolation Round

1:30 p.m.  ?

 

Final

7:30 p.m. ?

 

Region 2 at Jessieville

Girls

First Round

Wednesday’s Games

4:00 p.m. ? 1st 2 Riverview vs. 4th 5 Glen Rose

7:00 p.m. ? 1st 5 Jessieville vs. 4th 2 Rose Bud

 

Thursday’s Games

4:00 p.m. ? 2nd 5 e-Stem vs. 3rd 2 Bald Knob

7:00 p.m. ? 2nd 2 Harding Academy vs. 3rd 5 Perryville

 

Semifinal Round

Friday’s Games

4:00 p.m. ?

7:00 p.m. ?

 

Saturday’s Games

Consolation Round

12:00 noon ?

 

Final

6:00 p.m. ?

 

Boys

First Round

Wednesday’s Games

5:30 p.m. ? 1st 2 Harding Academy vs. 4th 5 Benton Harmony Grove

8:30 p.m. ? 1st 5 Episcopal Collegiate vs. 4th 2 Barton

 

Thursday’s Games

5:30 p.m. ? 2nd 5 Jessieville vs. 3rd 2 Rose Bud

8:30 p.m. ? 2nd 2 Riverview vs. 3rd 5 Mayflower

 

Semifinal Round

Friday’s Games

5:30 p.m. ?

8:30 p.m. ?

 

Saturday’s Games

Consolation Round

1:30 p.m.  ?

 

Final

7:30 p.m. ?

 

 

Region 3 at Hoxie

Girls

First Round

Wednesday’s Games

4:00 p.m. ? 1st 1E Mountain View vs. 4th 3 Corning

7:00 p.m. ? 1st 3 Rivercrest vs. 4th 1E Flippin

 

Thursday’s Games

4:00 p.m. ? 2nd 3 Earle vs. 3rd 1E Bergman

7:00 p.m. ? 2nd 1E Valley Springs vs. 3rd 3 Manila

 

Semifinal Round

Friday’s Games

4:00 p.m. ?

7:00 p.m. ?

 

Saturday’s Games

Consolation Round

12:00 noon ?

 

Final

6:00 p.m. ?

 

Boys

First Round

Wednesday’s Games

5:30 p.m. ? 1st 1E Mountain View vs. 4th 3 Osceola

8:30 p.m. ? 1st 3 Hoxie vs. 4th 1E Valley Springs

 

Thursday’s Games

5:30 p.m. ? 2nd 3 Earle vs. 3rd 1E Bergman

8:30 p.m. ? 2nd 1E Melbourne vs. 3rd 3 Manila

 

Semifinal Round

Friday’s Games

5:30 p.m. ?

8:30 p.m. ?

 

Saturday’s Games

Consolation Round

1:30 p.m.  ?

 

Final

7:30 p.m. ?

 

Region 4 at Prescott

Girls

First Round

Wednesday’s Games

4:00 p.m. ? 1st 7 Centerpoint vs. 4th 8 Fordyce

7:00 p.m. ? 1st 8 McGehee vs. 4th 7 Horatio

 

Thursday’s Games

4:00 p.m. ? 2nd 8 Drew Central vs. 3rd 7 Genoa Central

7:00 p.m. ? 2nd 7 Bismarck vs. 3rd 8 Camden Harmony Grove

 

Semifinal Round

Friday’s Games

4:00 p.m. ?

7:00 p.m. ?

 

Saturday’s Games

Consolation Round

12:00 noon ?

 

Final

6:00 p.m. ?

 

Boys

First Round

Wednesday’s Games

5:30 p.m. ? 1st 7 Centerpoint vs. 4th 8 Smackover

8:30 p.m. ? 1st 8 Drew Central vs. 4th 7 Fouke

 

Thursday’s Games

5:30 p.m. ? 2nd 8 McGehee vs. 3rd 7 Bismarck

8:30 p.m. ? 2nd 7 Prescott vs. 3rd 8 Fordyce

 

Semifinal Round

Friday’s Games

5:30 p.m. ?

8:30 p.m. ?

 

Saturday’s Games

Consolation Round

1:30 p.m.  ?

 

Final

7:30 p.m. ?

 

Class 2A

North Region at Sloan-Hendrix

Girls

First Round

Wednesday’s Games

4:00 p.m. ? 1st 2 Cedar Ridge vs. 4th 3 Riverside

7:00 p.m. ? 1st 3 Marmaduke vs. 4th 2 Walnut Ridge

 

Thursday’s Games

4:00 p.m. ? 2nd 3 Buffalo Island Central vs. 3rd 2 Salem

7:00 p.m. ? 2nd 2 Pangburn vs. 3rd 3 Marked Tree

 

Semifinal Round

Friday’s Games

4:00 p.m. ?

7:00 p.m. ?

 

Saturday’s Games

Consolation Round

12:00 noon ?

 

Final

6:00 p.m. ?

 

Boys

First Round

Wednesday’s Games

5:30 p.m. ? 1st 2 Cedar Ridge vs. 4th 3 Augusta

8:30 p.m. ? 1st 3 East Poinsett County vs. 4th 2 Salem

 

Thursday’s Games

5:30 p.m. ? 2nd 3 Riverside vs. 3rd 2 Tuckerman

8:30 p.m. ? 2nd 2 Walnut Ridge vs. 3rd 3 Marked Tree

 

Semifinal Round

Friday’s Games

5:30 p.m. ?

8:30 p.m. ?

 

Saturday’s Games

Consolation Round

1:30 p.m.  ?

 

Final

7:30 p.m. ?

 

 

West Region at Magazine

Girls

First Round

Wednesday’s Games

4:00 p.m. ? 1st 4W Mountainburg vs. 4th 4E Conway Christian

7:00 p.m. ? 1st 4E Bigelow vs. 4th 4W Union Christian

 

Thursday’s Games

4:00 p.m. ? 2nd 4E Conway St. Joseph vs. 3rd 4W Hackett

7:00 p.m. ? 2nd 4W Magazine vs. 3rd 4E Quitman

 

Semifinal Round

Friday’s Games

4:00 p.m. ?

7:00 p.m. ?

 

Saturday’s Games

Consolation Round

12:00 noon ?

 

Final

6:00 p.m. ?

 

Boys

First Round

Wednesday’s Games

5:30 p.m. ? 1st 4W Magazine vs. 4th 4E Hector

8:30 p.m. ? 1st 4E Conway St. Joseph vs. 4th 4W Mountainburg

 

Thursday’s Games

5:30 p.m. ? 2nd 4E Conway Christian vs. 3rd 4W Decatur

8:30 p.m. ? 2nd 4W Hackett vs. 3rd 4E Western Yell County

 

Semifinal Round

Friday’s Games

5:30 p.m. ?

8:30 p.m. ?

 

Saturday’s Games

Consolation Round

1:30 p.m.  ?

 

Final

7:30 p.m. ?

 

East Region at Carlisle

Girls

First Round

Wednesday’s Games

4:00 p.m. ? 1st 6 Hughes vs. 4th 5 Mount Ida

7:00 p.m. ? 1st 5 Magnet Cove vs. 4th 6 Hazen

 

Thursday’s Games

4:00 p.m. ? 2nd 5 Poyen vs. 3rd 6 Brinkley

7:00 p.m. ? 2nd 6 Carlisle vs. 3rd 5 England

 

Semifinal Round

Friday’s Games

4:00 p.m. ?

7:00 p.m. ?

 

Saturday’s Games

Consolation Round

12:00 noon ?

 

Final

6:00 p.m. ?

 

Boys

First Round

Wednesday’s Games

5:30 p.m. ? 1st 6 Clarendon vs. 4th 5 Cutter Morning Star

8:30 p.m. ? 1st 5 England vs. 4th 6 Brinkley

 

Thursday’s Games

5:30 p.m. ? 2nd 5 Poyen vs. 3rd 6 Carlisle

8:30 p.m. ? 2nd 6 Hughes vs. 3rd 5 Mountain Pine

 

Semifinal Round

Friday’s Games

5:30 p.m. ?

8:30 p.m. ?

 

Saturday’s Games

Consolation Round

1:30 p.m.  ?

 

Final

7:30 p.m. ?

 

South Region at Hampton

Girls

First Round

Wednesday’s Games

4:00 p.m. ? 1st 7E Norphlet vs. 4th 7W Blevins

7:00 p.m. ? 1st 7W Spring Hill vs. 4th 7E Rison

 

Thursday’s Games

4:00 p.m. ? 2nd 7W Dierks vs. 3rd 7E Parkers Chapel

7:00 p.m. ? 2nd 7E Strong vs. 3rd 7W Foreman

 

Semifinal Round

Friday’s Games

4:00 p.m. ?

7:00 p.m. ?

 

Saturday’s Games

Consolation Round

12:00 noon ?

 

Final

6:00 p.m. ?

 

Boys

First Round

Wednesday’s Games

5:30 p.m. ? 1st 7E Junction City vs. 4th 7W Spring Hill

8:30 p.m. ? 1st 7W Gurdon vs. 4th 7E Norphlet

 

Thursday’s Games

5:30 p.m. ? 2nd 7W Blevins vs. 3rd 7E Parkers Chapel

8:30 p.m. ? 2nd 7E Bearden vs. 3rd 7W Foreman

 

Semifinal Round

Friday’s Games

5:30 p.m. ?

8:30 p.m. ?

 

Saturday’s Games

Consolation Round

1:30 p.m.  ?

 

Final

7:30 p.m. ?

 

Class A

Region 1 at County Line

Girls

First Round

Wednesday’s Games

4:00 p.m. ? 1st 1E Lead Hill vs. 4th 1W County Line

7:00 p.m. ? 1st 1W Kingston vs. 4th 1E Jasper

 

Thursday’s Games

4:00 p.m. ? 2nd 1W Mulberry vs. 3rd 1E Western Grove

7:00 p.m. ? 2nd 1E Alpena vs. 3rd 1W Scranton

 

Semifinal Round

Friday’s Games

4:00 p.m. ?

7:00 p.m. ?

 

Saturday’s Games

Consolation Round

12:00 noon ?

 

Final

6:00 p.m. ?

 

Boys

First Round

Wednesday’s Games

5:30 p.m. ? 1st 1E Jasper vs. 4th 1W Mulberry

8:30 p.m. ? 1st 1W County Line vs. 4th 1E Western Grove

 

Thursday’s Games

5:30 p.m. ? 2nd 1W Scranton vs. 3rd 1E Deer

8:30 p.m. ? 2nd 1E Omaha vs. 3rd 1W Kingston

 

Semifinal Round

Friday’s Games

5:30 p.m. ?

8:30 p.m. ?

 

Saturday’s Games

Consolation Round

1:30 p.m.  ?

 

Final

7:30 p.m. ?

 

Region 2 at Hillcrest

Girls

First Round

Wednesday’s Games

4:00 p.m. ? 1st 2N Hillcrest vs. 4th 3E Maynard

7:00 p.m. ? 1st 3E Bay vs. 4th 2N Norfork

 

Thursday’s Games

4:00 p.m. ? 2nd 3E Weiner vs. 3rd 2N Mammoth Spring

7:00 p.m. ? 2nd 2N Viola vs. 3rd 3E Armorel

 

Semifinal Round

Friday’s Games

4:00 p.m. ?

7:00 p.m. ?

 

Saturday’s Games

Consolation Round

12:00 noon ?

 

Final

6:00 p.m. ?

 

Boys

First Round

Wednesday’s Games

5:30 p.m. ? 1st 2N Viola vs. 4th 3E Crowley’s Ridge Academy

8:30 p.m. ? 1st 3E Bay vs. 4th 2N Norfork

 

Thursday’s Games

5:30 p.m. ? 2nd 3E Weiner vs. 3rd 2N Calico Rock

8:30 p.m. ? 2nd 2N Hillcrest vs. 3rd 3E Ridgefield Christian

 

Semifinal Round

Friday’s Games

5:30 p.m. ?

8:30 p.m. ?

 

Saturday’s Games

Consolation Round

1:30 p.m.  ?

 

Final

7:30 p.m. ?

 

Region 3 at West Side Greers Ferry

Girls

First Round

Wednesday’s Games

4:00 p.m. ? 1st 5N Mount Vernon-Enola vs. 4th 2S Midland

7:00 p.m. ? 1st 2S South Side Bee Branch vs. 4th 5N Sacred Heart

 

Thursday’s Games

4:00 p.m. ? 2nd 2S West Side GF vs. 3rd 5N Wonderview

7:00 p.m. ? 2nd 5N Guy-Perkins vs. 3rd 2S Concord

 

Semifinal Round

Friday’s Games

4:00 p.m. ?

7:00 p.m. ?

 

Saturday’s Games

Consolation Round

12:00 noon ?

 

Final

6:00 p.m. ?

 

Boys

First Round

Wednesday’s Games

5:30 p.m. ? 1st 5N Sacred Heart vs. 4th 2S South Side Bee Branch

8:30 p.m. ? 1st 2S Concord vs. 4th 5N Guy-Perkins

 

Thursday’s Games

5:30 p.m. ? 2nd 2S West Side GF vs. 3rd 5N Wonderview

8:30 p.m. ? 2nd 5N KIPP vs. 3rd 2S Shirley

 

Semifinal Round

Friday’s Games

5:30 p.m. ?

8:30 p.m. ?

 

Saturday’s Games

Consolation Round

1:30 p.m.  ?

 

Final

7:30 p.m. ?

 

Region 4 at Emerson

Girls

First Round

Wednesday’s Games

4:00 p.m. ? 1st 7E Nevada County vs. 4th 7W Oden

7:00 p.m. ? 1st 7W Kirby vs. 4th 7E Ouachita

 

Thursday’s Games

4:00 p.m. ? 2nd 7W Acorn vs. 3rd 7E Stephens

7:00 p.m. ? 2nd 7E Sparkman vs. 3rd 7W Wickes

 

Semifinal Round

Friday’s Games

4:00 p.m. ?

7:00 p.m. ?

 

Saturday’s Games

Consolation Round

12:00 noon ?

 

Final

6:00 p.m. ?

 

Boys

First Round

Wednesday’s Games

5:30 p.m. ? 1st 7E Stephens vs. 4th 7W Wickes

8:30 p.m. ? 1st 7W Caddo Hills vs. 4th 7E Ouachita

 

Thursday’s Games

5:30 p.m. ? 2nd 7W Kirby vs. 3rd 7E Emerson

8:30 p.m. ? 2nd 7E Bradley vs. 3rd 7W Van-Cove

 

Semifinal Round

Friday’s Games

5:30 p.m. ?

8:30 p.m. ?

 

Saturday’s Games

Consolation Round

1:30 p.m.  ?

 

Final

7:30 p.m. ?




This post was edited on 2/19 1:25 PM by Luke Matheson

This post was edited on 2/20 5:53 PM by Luke Matheson

2/17 2:28 PM | IP: Logged
Previous Topic | Next Topic | Back to Topics

Post New topic Post New Poll Post Reply Page 1

LATEST NEWS




Rivals.com is your source for: College Football | Football Recruiting | College Basketball | Basketball Recruiting | College Baseball | High School | College Merchandise
Site-specific editorial/photos © ArkansasVarsity.com. All rights reserved. This website is an officially and independently operated source of news and information not affiliated with any school or team.
About | Advertise with Us | Contact | Privacy Policy | About our Ads | Terms of Service | Copyright/IP policy | Yahoo! Sports - NBC Sports Network

Statistical information ©2007 STATS LLC All Rights Reserved.